D

Aktualitások

Mit tehet az, aki nem ért a pénzhez, de szeretné biztonságosan gyarapítani a vagyonát?

Sokan beszélnek mostanában arról, főleg az óriási ötöslottó-nyeremény vagy a Bitcoin-csúcs kapcsán, hogy mire költenék a hatalmas összeget. A téma nehezebb, mint látszik: vannak olyanok, akik hirtelen jutnak komoly vagyonhoz, és nagy bajban vannak, hogy mit is kezdjenek vele.

SZERZŐ:

Nagy Attila, Holdblog

Privátbankárként találkoztam a „szalagozós párral”, tanulságos történet az övék. A házaspár a gyártósor mellett dolgozott, élték a gyári munkások mindennapjait. Aztán hirtelen a nyakukba szakadt a lottóötös, az egyszeri, hatalmas pénzösszeg. Új életet akartak, új hobbikat, új barátokat.

De nem rendelkeztek sem befektetési tudással, sem tapasztalattal. Amilyen könnyen jött a pénz, olyan könnyen is ment, eltapsolták szinte az egészet, nem sokkal később újra a gyártósor mellett találták magukat. A történetük jól mutatja, hogy az „egy nap alatt meggazdagodás” önmagában nem tesz minket befektetővé; a vagyonkezeléshez hosszú távú tervezés és tudatos döntéshozatal szükséges.

Mi történik, ha valaki nagy összeghez jut, de nincs befektetési tapasztalata?

Ez elég gyakori helyzet. Sokan vannak, akik örökölnek vagy nyernek egy jelentősebb összeget (például az amerikai választások farvizén népszerűvé vált prediction marketeken), esetleg egy-egy egyszerű kriptós pozíción kaszálnak nagyot.

Azonban az, hogy valaki váratlanul pénzhez jut, még nem jelenti azt, hogy meglenne a tudása és felkészültsége annak megőrzésére vagy gyarapítására.

Sőt, lehet, hogy valakinek van egy jól fizető állása vagy felsőfokú végzettsége, ám ez nem teszi egyértelművé, hogy ismeri a befektetési világ rejtelmeit. Az orvosok jó példa: ők nagyon sokat dolgoznak, általában nincs idejük elmélyülni a pénzügyekben, így, ha egy jelentősebb összeghez jutnak, vagy egyáltalán nem fektetnek be, vagy van valaki, akiben bíznak és szinte vakon hallgatnak rá.

Tapasztalatom szerint a sikeres befektetéshez a tudatos tervezés, stratégiai gondolkodás és komoly piaci ismeretek szükségesek, amelyek az idő vagy a hozzáértés hiányában gyakran hiányoznak.

Ha valaki nem ért a befektetésekhez, de hirtelen pénzhez jut, könnyen találhatja magát olyan helyzetben, hogy kockázatos eszközökbe fektet be, például részvényekbe vagy kriptovalutákba anélkül, hogy értené azok kockázatait és mozgásait. Az ilyen gyors döntések gyakran veszteséghez vezetnek. Egyetemi végzettséggel, szakmai tapasztalattal rendelkezők között is rengetegen vannak, akik nem látják át a piacokat, hiszen ez egy külön szakterület.

Miért gondolkodnak másként a nagybefektetők?

A nagybefektetők tudják, hogy a sikeres befektetés a hosszú távú szemléletmódból, a stabil stratégiából és a piaci ismeretekből fakad. Ők nem egyik napról a másikra akarnak nyereséget elérni, és nem a szerencsére bízzák a döntéseiket. Egy intézményi befektető például nem érzelmi alapon dönt, hanem elemzésekre, trendekre, kockázatkezelési modellekre alapoz, és figyelembe veszi a gazdasági ciklusokat is. Az ilyen befektetők tudják, hogy a piac ciklikusan változik, és ennek megfelelően terveznek hosszú távra.

A kisbefektetők, akik nem rendelkeznek hasonló ismeretekkel, gyakran a gyors pénzszerzés reményében kockázatosabb döntéseket hoznak, és hajlamosak az aktuális piacok trendjeit követni, ami sok esetben a „drágán veszek, olcsón adok el” hibájához vezet.

Hogyan érdemes elkezdeni a befektetést?

Első lépésként érdemes kisebb, kevésbé kockázatos befektetésekkel kezdeni, például állampapírokkal, amelyek biztos és kiszámítható hozamot nyújtanak. A Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) vagy a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) jó lehetőséget biztosítanak a kezdéshez, hiszen nem igényelnek különösebb piaci ismereteket. Ezekkel akár már néhány millió forintos megtakarítással is el lehet indulni, ami egy biztonságos alapot nyújt a befektetési portfólió számára.

Talán meglepőnek tűnik, de sok olyan ember van, akinek még ez is nehézséget okoz. Nem értik az árfolyamokat vagy a visszaváltási költséget.

Ezután, ha valaki hosszabb távon szeretné gyarapítani a vagyonát, érdemes egy professzionális alapkezelővel felvenni a kapcsolatot, aki segít személyre szabott befektetési tervet készíteni. Egy szakértő alapkezelőnél, például a HOLD Alapkezelőnél már egy kisebb összeggel is kialakítható egy kiegyensúlyozott portfólió, amely stabil, hosszú távú hozamot biztosíthat, 120 millió forint felett pedig privátbankárok segítenek a személyre szabott portfóliók kialakításában.

Magyarországon, ha befektetésről van szó a legtöbb embernek a befektetési céllal vásárolt ingatlan jut az eszébe. Ha reálhozamot szeretnénk a befektetések egyik alternatívájának valóban jó lehet, de nem mind arany ami fénylik, itt is mellé lehet nyúlni és szükséges megszerezni egy egyedi tudást a vétel-felújítás-kiadás maradéktalan teljesítése érdekében.

A legjobb döntés ilyen helyzetben, ha az ember professzionális alapkezelőkhöz fordul, akik hosszú távon, szakszerűen tudják kezelni a pénzét. Egy jó példa erre a HOLD Alapkezelő, ahol olyan professzionális konstrukciók állnak rendelkezésre, mint az Online Vagyonkezelés (OVK), amely már néhány millió forintnyi tőkétől elérhető. Itt a befektető egy átgondolt, stabil alapokkal rendelkező portfólióhoz jut hozzá, amely a piac ingadozásai ellenére is képes hosszú távon kiegyensúlyozott hozamot biztosítani.

Mit kell tudni az alapkezelésről?

Az alapkezelés során a befektetők nem maguk döntenek a konkrét eszközökről, hanem szakértők végzik el helyettük az elemzést, a piacfigyelést és a vagyon allokálását.

Ezek a szakemberek több forrásból gyűjtenek adatokat, elemzéseket készítenek, és a piaci trendeket követik, ami egy egyéni befektető számára idő- és energiaigényes lenne.

Például egy orvos vagy egy ügyvéd, aki napi szinten rengeteg időt tölt a hivatásával, nem biztos, hogy képes időt és figyelmet fordítani arra, hogy naprakészen kövesse a piac változásait, nem is beszélve a stratégiai döntésekről. Az alapkezelés ilyen esetben tökéletes választás, hiszen lehetővé teszi, hogy a befektetők részesüljenek a hozamokból anélkül, hogy minden nap a piacra kellene figyelniük.

Összegzés: Miért érdemes profikra bízni a befektetéseket?

Az, hogy valaki jó szakember a saját területén, vagy diplomás, nem jelenti azt, hogy automatikusan értene a pénzügyi piacokhoz és a befektetésekhez. A hosszú távú sikeres befektetéshez szakmai hozzáértés, stratégiai gondolkodás és rendszeres piaci elemzés szükséges. Azok számára, akik nem rendelkeznek ezekkel a készségekkel, vagy nincs idejük a piacok követésére, a legjobb döntés lehet, ha megbízható alapkezelőkre bízzák a pénzüket, akik biztonságos, hosszú távú növekedést tudnak biztosítani.

Szeretnék rendszeresen értesülni a friss tartalmakról