Aktualitások
Egy palack bor nem csak ital, befektetés is lehet
Az ünnepek alatt sokan bontanak egy-egy palack bort, gyakran ilyenkor kerülnek elő a drágább, féltve őrzött különlegességek is. Vannak azonban olyan igazán drága és különleges borok, amelyeket még ilyenkor sem bontanak fel. A fine wine piacon ugyanis sokan egyáltalán nem azért vásárolnak, hogy aztán meg is igyák, amit vettek.
SZERZŐ:
Karikás Krisztián, CFA, Concorde
(A cikk először a Forbes.hu oldalán jelent meg 2024. december 14-én.)
Bizonyos borok nem csak az ünnepi vacsora fénypontját jelenthetik, de befektetési eszközként is funkcionálnak. A fine wine a teljes borpiac legkiválóbb minőségű szegmense, többnyire hosszan érlelt, limitált szériás italokkal, a piac mérete jelenleg nagyjából 5 milliárd dollárra tehető.
Ez a globális borpiac mindössze 1,5 százalékát jelenti, de még így is körülbelül félmilliárd palackról beszélhetünk, ami évente a piacra kerül.
Ezek a borok tipikusan olyan híres borvidékekről kerülnek ki, mint Bordeaux, Burgundia vagy a Champagne régiók Franciaországon belül – csak hogy a legnagyobbakat említsük. Olaszország is szép számban képviselteti magát a piemonti barolókon vagy a méltán híres szupertoszkán borain keresztül. Rioja híres bortermő vidéke és a tokaji Oremus pincészetet is tulajdonló – a Duero folyó partján elhelyezkedő – Vega Sicilia pincészet Spanyolországot is felhelyezi a térképre. Európa mellett az Újvilágban is találunk ikonikus borokat, melyek a gyűjtők kiemelt célpontjaivá váltak. Többek között ilyen a kaliforniai Opus One, vagy az ausztráliai Barossa-völgyből származó shirazok, illetve az argentin malbec-ek és chilei cabernet-k.
A befektetők számára több lehetőség is nyílik arra, hogy kitettséget szerezzenek ezen a piacon
A legkézenfekvőbb, ha közvetlenül az eladótól, termelőtől veszi meg valaki a borokat, ugyanakkor a megfelelő tárolásnak kellő figyelmet kell szentelni. Léteznek már befektetési alapok is, amelyek a fine wine piacra, vagy csupán egyes régiókra fókuszálnak. Ezek előnye, hogy gondoskodnak mindenről, a tárolástól a szállításig.
A londoni Liv-ex tőzsdén keresztül akár indexekkel vagy egyedi termékekkel is kereskedhetünk, míg léteznek olyan platformok, ahol akár résztermékekbe is fektethetünk, így akár kisbefektetők számára is elérhető.
A szegmens vezető indexe, a 100 legkeresettebb minőségi bor áralakulását mérő Liv-ex 100 index értéke az elmúlt 20 év alatt több mint háromszorosára emelkedett. Az index komponenseit vizsgálva – csak hogy néhányat említsünk – olyan kiváló borokkal találkozhatunk, mint a legendás Petrus 2010-es évjárata, aminek másodpiaci ára 1,5 millió forinttól indul, vagy Bordeaux egyik első kategóriás birtokáról származó 2015-ös Chateau Margaux 350 ezer forint körüli árával. Természetesen megtalálható benne burgundia ikonikus és a világ legdrágább borának mondható Romanee-Conti a maga 8 millió forint feletti legalacsonyabb árával. Az utóbbi két év gazdasági lassulása, az infláció növekedése és a globális piacokon tapasztalható bizonytalanságok mind a befektetők kiáramlásához vezettek.
A piac gyenge teljesítményét a luxustermékek szempontjából fontos kínai gazdaság visszaesése is tovább sújtotta. A harmadik negyedévben tovább folytatódott a piac esése, mértéke ugyanakkor csökkent. Ha a régiókat nézzük, a legnagyobb áresést a bordói és olasz boroknál lehetett látni, ezek a borok több mint 4 százalékkal lettek olcsóbbak negyedéves szinten.
A legjobban a burgundiai és rhône-völgyi borok tartották magukat, 1 százalék körüli esést felmutatva.
Részvény, kötvény, bor
Szakértők szerint a befektetők kezdenek visszatérni a piacra abban a reményben, hogy a jelenlegi árszintek kiváló beszállási lehetőségeket tartogatnak a hosszú távú felértékelődésre. Az amerikai választást követően egy újabb bizonytalansági faktor árazódott ki a piacokról, a kínai stimulus és fogyasztás élénkítés ismételten az árak emelkedéséhez vezethet a luxusipar ezen szegmensében is. Az amerikai és európai jegybankok kamatvágásai pedig a hitelköltségek csökkenése révén további likviditást szabadíthatnak fel.
Számos tanulmány rámutat arra, hogy a tradicionális 60/40 százalékban részvényt és kötvényt tartó portfólióknál jobb teljesítményt lehet elérni azokkal, amelyek valamilyen alternatív eszközt is tartalmaznak. Ezeknek az eszközöknek a mozgása más fundamentumok által vezérelt, mint a kötvényeké vagy részvényeké. Ebből fakadóan gyakran nagyon alacsony vagy akár negatív korrelációt is lehet tapasztalni a tradicionális eszközökkel szemben, ami kiváló diverzifikációs előnyöket biztosíthat.
A fine wine ugyanakkor alapvetően egy magasabb kockázatú, spekulatív befektetés, ahol az alacsony likviditás mellett kockázatot jelenthet a piac éretlensége és szabályozatlansága is. Mindenesetre azoknak a befektetőknek, akik kedvelik az alternatív, luxus befektetési eszközöket, a fine wine egy izgalmas terület.
Szeretnék rendszeresen értesülni a friss tartalmakról