Aktualitások
Állampapír helyett kockázatosabb befektetéseket keresnek
Az Amerikán kívüli részvények nem drágák, néhol kifejezetten olcsók, a Trumppal járó bizonytalanságot pedig egyelőre csak az Egyesült Államokon kívül árazza a piac – mondta Móricz Dániel a HVG kérdésére. A lap a piac helyzetéről és a kilátásokról kérdezte a HOLD befektetési igazgatóját.


SZERZŐ:

Móricz Dániel, Holdblog
Miben lesz más 2025 az előző évhez képest a saját alapkezelője, valamint az egész alapkezelői szektor szempontjából?
Várhatóan 2025 is kedvező lesz a hazai alapkezelői piac számára. A múltbeli hozamok érdemben meghaladják az előretekintő állampapírhozamokat, és a befektetők érdeklődését a befektetési alapok iránt alapvetően ez szokta meghatározni. Ráadásul az idén nemcsak a lakossági állampapírok kamata, hanem sok lejáró vagy lejárat előtt eladott papírból származó pénz is keresi majd a helyét a tőke- és az ingatlanpiacon.
Emiatt a teljes banki és alapkezelői szektor marketinghadjárattal készül.
Sajnos a szabályozási környezet évről évre romlik, a hazai alapkezelőknek és a teljes hazai pénzügyi közvetítőrendszernek versenyhátrányt okozva mind az állampapírokkal, mind a külföldi versenytársakkal szemben. Bármennyire is káros ez a folyamat, ebben az idén nem számítok javulásra. Az elmúlt évek inflációs sokkja és volatilis, ám összességében szép hozamok elérését lehetővé tevő tőkepiaci környezete azonban ráébresztette a lakosságot, hogy érdemes foglalkoznia a megtakarításával, és hosszabb távon kockázatot vállalni a jobb hozamok érdekében. Ez strukturálisan kedvező az alapkezelői szektor számára.
Mennyire számítanak erős versenytársnak az egyre kisebb kamatokat fizető lakossági állampapírok (PMÁP)?
A jelenleg ismert állampapír-konstrukciók már jóval kevésbé számítanak versenytársnak a korábbi évekhez képest.
Annak ellenére ez a helyzet, hogy a szabályozási, adózási környezet próbálja ezeket előnyhöz juttatni. A lakosság pénzügyi vagyonán belül az elmúlt évtizedben megnőtt az állampapírok aránya. Mostanra azonban ez olyan szintre emelkedett, ami mellett a megtakarítók már inkább más, akár kockázatosabb befektetéseket is keresnek, és nem növelik tovább a hazai állampapírok súlyát.
Idén várhatóan nő a piaci volatilitás (a régi-új amerikai elnök, Donald Trump gazdaságpolitikája, a technológiai szektor magas árazása, az orosz–ukrán háború alakulása miatt). Ez milyen lehetőséget és kockázatot jelent az alapkezelők számára?
2025 valószínűleg sok vonzó befektetési lehetőséget kínál: egyrészt magas lesz a volatilitás, másrészt historikusan már most is kialakultak vonzó eladási és vételi lehetőségek a hosszú távú befektetők számára. Hosszabb távon egy befektetés sikere szinte teljesen az induláskori árazottsági szinten, az adott eszköz, befektetés olcsóságán múlik.
Jelenleg a múlthoz képest az amerikai részvénypiac drága, ellentétben az állampapírok által kínált hozammal.
A világ többi részén a részvények nem drágák, néhol kifejezetten olcsók. Bár a Trump-adminisztráció kiszámíthatatlansága vagy az ígért intézkedések óriási bizonytalanságot jelentenek, a piac ezt csak az USA-n kívüli részvényeknél árazza. 2025-ben – az amerikai gazdaság- és külpolitikai intézkedéseknek, a globális válaszlépéseknek és egy esetleges kínai gazdaságpolitikai reakciónak a függvényében – sok forgatókönyv elképzelhető: akár egy komolyabb gazdasági lassulás és részvénypiaci esés, akár egy gyorsuló, de emiatt hozamemelkedéssel járó (ezáltal a részvénypiacnak szembeszelet jelentő) gazdasági fellendülés is jöhet, de van esély az ideális, úgynevezett soft landing bekövetkeztére is.
Hosszabb távon az amerikai eszközök indokolatlanul drágává (így kockázatossá) váltak a világ többi részének részvénybefektetéseihez képest.

Szeretnék rendszeresen értesülni a friss tartalmakról